Kompendium

Jeśli jesteś na tej stronie, to znaczy, że zależy Ci na zdobyciu wiedzy - bardzo mnie to cieszy!

Nie trać czasu i od razu przejdź do wypunktowanej części, w której dowiesz się: jak myć włosy, co to jest henna, jaki szampon wybrać, a pielęgnacja kręconych włosów przestanie być tajemnicą.



Zdecydowałam się stworzyć tutaj kompendium wiedzy dla początkujących włosomaniaczek i włosomaniaków, zanim zaczniecie zadawać pytania, zapoznajcie się proszę z tymi postami - są to podstawy, bez których nie osiągniecie rezultatów, a każda włosomaniaczka ma je w małym palcu. Gdy wszystko okaże się na raz zbyt skomplikowane - wtedy pytajcie, śmiało! Każda wiedza musi być też utrwalona, a nic nie pomaga lepiej, niż testowanie na sobie.

Jak zacząć pielęgnację włosów?


1. Najważniejsza rzecz w pielęgnacji to wiedza, a ta od której musisz zacząć to czy masz PROSTE czy KRĘCONE włosy. Według mnie nie warto walczyć z naturą. Odpowiednio pielęgnowane włosy są bardzo wdzięczne i wyglądają NAJPIĘKNIEJ!

2. Mycie! Musisz wybrać metodę i środek odpowiedni dla Ciebie - pomoże Ci ten post :) Szerzej o myciu maską TUTAJ. Bardzo ważny jest też peeling skóry głowy, opisany TUTAJ.

3. Musisz dostarczyć im wszystkich składników, jakich im brakuje - dowiesz się, na jakie objawy pomogą jakie środki. Te trzy posty dotyczące równowagi PEH, czyli Proteiny & Emolienty & Humektanty, pozwolą uzyskać idealne włosy!

Później już tylko zabezpieczanie włosów i końcówek. Najlepiej gdy skorzystasz z punktu 4. i kupisz serum do końcówek bez alkoholu i protein (opisane w poście "Proteiny").

4. Olejowanie! To łatwy i przyjemny sposób na utrzymanie nawilżenia włosów lub ich dociążenie - sprawdź jaka metoda będzie dobra dla Ciebie w tym poście.

5. Postępowanie z kręciołkami i falami, chyba najwięcej zachodu z rozczesywaniem i układaniem - na razie mam dla Ciebie dwie propozycje - rytuał krok po kroku i reanimacja fal na kolejny dzień po myciu. Pewnie przyda Ci się także wiedza, że odpowiedni kształt fryzury, to jej dobry wygląd. O tym pisałam tutaj :)

6. Stylizacja! Cóż by zostało z pięknych loków i ugniecionych fal, gdyby nie nakładać na nie stylizatora? No właśnie... Musicie poznać mój ranking stylizatorów do fal i pooglądać piękne fale dziewczyn z grupy Curly Girls! Ich ranking i efekty (także na moich włosach i Kasi z bloga kasianafali.pl) znajdziecie TUTAJ. A co z suchością i sztywnieniem po stylizatorze? Może odżywka bez spłukiwania? :D Wszystko na ten temat TU.

7. Informacje o metodzie Curly Girl - obowiązkowa wiedza dla wszystkich kręciołków, których skręt wymaga sporej opieki. Ta metoda pomogła naprawdę już bardzo wielu osobom. Kluczowa sprawa w drodze do pięknych włosów - TUTAJ.

8. Proste włosy też wymagają suszenia i czesania - oczywiście! Pamiętaj o chłodnym nawiewie lub zabezpieczaniu włosów przed działaniem wysokiej temperatury, np. mgiełkami bez alkoholu.

Jeśli jesteś curly - masz szansę na dziecko z kręconymi włosami - koniecznie zapoznaj się z TYM postem o kręconowłosych dzieciach.

Wszystkie informacje opierają się na mojej wiedzy i doświadczeniu z długimi, ale i falowanymi włosami. Jeśli masz krótkie i plopping Ci się nie sprawdza - nic straconego, dyfuzor sprawdzi się idealnie! Właśnie tutaj znajduje się moja przygoda z dyfuzorem :)

Tajemnica składów, etykiet i nazewnictwo INCI - International Nomenclature of Cosmetic Ingredients

Na pewno już nie raz zastanawialiście się nad etykietką lub składem jakiegoś kosmetyku. Na pewno nie raz okazywało się, że opis jest super, a włosy nie za bardzo lub co gorsza - nic z tego nie rozumiecie.

Etykietki obiecują wiele, dużo razy już się nabrałaś? Po lekturze poniższych postów o składzie i przyswojeniu kilku podstawowych nazw składników ze ściągi, nie będą już Cię mamić. A TUTAJ  zawarłam najczęstsze obietnice bez pokrycia i chwyty producentów. Sprawdź je koniecznie.

Jeśli trafiliście tutaj, może już wiecie, że przychodzę Wam z pomocą!

Co mówi skład odżywek i szamponów 

Podstawowy post z informacjami, które pozwolą rozszyfrować każdy skład - odżywki, balsamy, szampony, wystarczy przeczytać - OTO ON.

Wszystko o detergentach znajdziecie w poście o myciu włosów, a tutaj znajduje się swoiste kompendium o skórze głowy, czyli jak dobrać dla siebie odpowiedni środek myjący.

Najbardziej pomocny powinien być dla Was ten wpis ze ściągą składników o nazwach INCI. Znajdziecie w nim pliki gotowe do druku z podstawowymi grupami składników - Proteinami, Emolientami i Humektantami, tworzącymi PEH, a także silikonami (podgrupą emolientów), detergentami i alkoholami, z których nie każdy będzie zły dla włosów :) Dlatego nazwałam go ściągą.

Farbowanie włosów ziołami, roślinami i naturalnymi metodami

Tutaj postaram się uzupełniać na bieżąco informacje o tym, co sama już wiem o hennie, cassi, indygo i reszcie roślin. Mam też nadzieję, że śmiało podejdziecie do tematu i nie zrazi Was odstawianie mikstur lub trzymanie ich na włosach pod czepkiem przez kilka godzin!

UWAGA:

1. Klasyfikacja głównych ziół barwiących, zastosowanie i ogólne zasady postępowania z nimi, jak i ich mieszankami są tutaj.

2. Moja hennowa historia wraz z dużą ilością zdjęć tutaj.

3. Ważny rozdział w historii o hennie w Polsce - Miksohenna! Wybrana i przetestowana przez Justynę z bloga henna-miksologia.blogspot.com - największego hennowego świra. Mój pierwszy raz z Miksohenną i porady, jak ją przygotować.

4. Poszczególne eksperymenty z mieszaniem ziół, dodatkami i nakładaniem:
a) Cassia na koleżance,
b) henna na czerwono - Light Mountain bright red - henna z iHerb,
c) szybki sposób na odrosty z henną z dodatkiem chemicznym - henna Banjaras,
d) tutaj kiedyś pojawi się lista nowych dodatków, które opiszę szerzej, takich których już używam, ale też takich, które planuję zacząć używać w przyszłości,
e) inne pomysły związane z poprawianiem kondycji włosów roślinnymi sposobami, a kto wie, może i rozjaśnianie kwasem.

Opinia o odżywce, szamponie czy stylizatorze

Wszystkie moje opinie czy recenzje, które ukazały się na blogu, można znaleźć wpisując w ramkę z lupką słowa "recenzja", najlepiej jednak kliknąć w etykietkę :) Wiele kosmetyków, zwłaszcza w tych najstarszych wpisach, jest też wspominanych bez całościowej recenzji, ale wszystko, co tutaj opisuję, przeważnie było tego warte. Albo warte wspomnienia i zwrócenia Waszej uwagi ze względu na wyjątkowo dobre działanie, albo jako przestroga. Do tej pory na blogu pojawiły się recenzje:

Balea odżywki - opinia tutaj
Cantu aktywator - opinia i skład
Cantu co-wash - odżywka do mycia opinia

Oprócz tego pojawiają się posty zbiorcze o stylizatorach - krótko oceniałam i recenzowałam glutek lniany, żel Syoss Men Power Hold, żel Natura Siberika do włosów falowanych, krem Boots, krem Isana pomarańczowy proffessional, żel Taft niebieski, krem Fuente i opinie o nich są w poście z rankingiem stylizatorów.

2 komentarze:

  1. Nie działa link o reanimacji fal :P

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki! Już poprawione 😅 Kilka literek za dużo wkradło się w link 😔

      Usuń

Pozostawiając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz akceptujesz Politykę Prywatności.

Chętnie odpowiem na każde pytanie!

Polecany post

Szampon - jaki wybrać i jak go dobrać

Kompendium o skórze głowy Skoro wiele z Was nie stosuje metody CG (i ja w pełni rozumiem wskazania, które to wymuszają), a wszelkie pro...